Patili dostunuz için Limitsiz Sağlık Sigortası fırsatını kaçırmayın! Hemen tıklayın.

dotted

Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Adı Soyadı
E-Posta Adresi
Telefon Numarası
TEKLİF AL
Apsiyon Sigorta
Kişisel verileriniz mevzuata uygun şekilde işlenmektedir.
half circle
Ortak Alan

Ortak Alan

Ortak Alan Sigortası Nedir?

Ortak alan sigortası, apartman ve site gibi toplu yaşam alanlarındaki ortak kullanım alanlarını çeşitli risklere karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bu sigorta, yönetilen apartman ve site gibi yaşam alanlarında site yönetimlerinin kontrolü dışında oluşan doğal afet, yangın, sel ve 3. şahısların meydana getirebileceği infilak, izolasyon eksikliği, hırsızlık, emniyeti suistimal, makine kırılması, elektronik cihaz hasarları, deniz-hava-kara taşıtları çarpması gibi hasarların tazmini ile kazalar neticesinde oluşabilecek ölüm, maddi zarar, bedeni zarar sonucu talep edilecek tazminat masraflarına ilişkin sorumluluklara karşı güvence verir.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 35. maddesinin c bendi uyarınca yönetim planında aksine hüküm olmadıkça anagayrimenkulün sigortalanması yöneticinin görevleri arasındadır. KMK’nın 21. maddesine göre anagayrimenkulün, kat malikleri kurulunca tayin edilecek değer üzerinden sigorta edilmesi kat malikleri kurulunca kararlaştırılabilir. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesinin b bendi uyarınca ise, kat maliklerinden her biri, aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça; anagayrimenkulün sigorta primlerine, arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.

Ortak Alan Sigortası Neleri Kapsar?

Ortak Alan Sigortası Neleri Kapsar?
  • Ana duvarlar, kiriş, kolon ve perde duvarlar, diğer taşıyıcı sistem parçaları, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavanlar, tabanlar, ortak garajlar, kalorifer daireleri, yapının genel su depoları ve sığınaklar.
  • Avlular, asansörler, sahanlıklar, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, koridorlar, genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daireleri.
  • Her kat malikinin kendine ait bölümün dışında bulunan kanalizasyon tesisleri, çöp kanalları, kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri.
  • Telefon ve televizyon için ortak şebeke ve antenler, çatılar, bacalar, genel çatı terasları, yağmur olukları ve yangın emniyet merdivenleri.
  • Cam, makine, cihaz, tesisat vb.
  • Kaza, ölüm, maddi zarar, bedeni zarar sonucu talep edilecek tazminat masrafları.

Ortak Alan Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Ortak Alan Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Ortak alan sigortasında bedel ve prim hesaplarken dikkat edilmesi gereken bazı parametreler bulunur. Bunlardan bazıları; yapının metrekaresi, konumu, tarzı ve yapının yaşıdır. Bununla birlikte ortak alan sigortasının bedelini ve primini etkileyen bir diğer unsur da yapıdaki ortak alanlardır. Yapının içindeki asansör sayısı, sosyal alanlar, cihazlar vb. eşyalar ya da antre, duvar ve merdivenler de sigortalanabildiğinden bu bedeller ortak alan sigortasının teminatlarına eklenebilir.

Neden Ortak Alan Sigortası Yaptırmalıyım?

Neden Ortak Alan Sigortası Yaptırmalıyım?

Ortak alan sigortası; yaşam alanlarını su baskını, fırtına, yangın, sel, toplumsal kargaşa ve terör gibi büyük risklere karşı korur. Bu risklerle karşılaşıldığında, risklerin meydana getirdiği zararlar, poliçe kapsamındaki limitler dahilinde karşılanır. Binanızda yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında mağduriyet yaşamamanız için ortak alan sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Ortak alan sigortası ile yaşanabilecek tüm riskleri güvence altına alın.

dotted

Tüm sigorta branşlarında, Apsiyon Sigorta ayrıcalıklı danışmanlık hizmeti ve fiyatlarından faydalanmak için

half circle